wtorek, 12 marca 2013

Najsłynniejsze danie Tajwanu


Po przylocie na Tajwan należało coś zakąsić – Polak głodny to Polak zły, a do rozpakowania się i ogarnięcia szoku kulturowego na widok dwóch STOŁÓW, które wszyscy dookoła zwali tapczanami potrzebna była nam dobra energia. Idziemy zatem z Kasiorkiem w miasto, zaglądając do egzotycznie wyglądających, mocno trącących speluną lub ewentualnie atmosferą baru mlecznego jadłodajni, oraz notując dziwne wózeczki z wywieszonymi jeszcze dziwniejszymi produktami, typu – hmm… chyba to jelitko, a to jakby ucho od świni, a tamto – oż w mordeczkę jeżyka, toż to regularna kurza łapa, z pazurkami… Egzotyka pełną gębą, dla świeżo przybyłych do Azji dwóch Środkowoeuropejskich (z lekkim odchyleniem na Wschód) dziewoi.

Zanim zdążyłyśmy przetrawić ten obrazek – w nozdrza obuchem wręcz uderzyło coś… dziwnego, co przedarło się przez swoisty fetorek orientalnych przykład i smażonki w głębokim tłuszczu. Upiorna woń, niosąca baaardzo odległe od jedzenia skojarzenia. Należało uciec, lub wezwać może egzorcystę? Ponoć szczególnie upierdliwe dusze pokutujące i diabły z szatanami objawiają się nie tylko w obłoku przeszywającego zimna, ale i skoncentrowanego fetoru…
Patrzyłyśmy na siebie zdezorientowane, Tajwańczycy zaś zdawali się nie zauważać smrodu i dziarsko wtranżalali ryżyki, warzywka i makarony, siorbiąc przy tym i mlaskając. Epicentrum odoru zdawało się okrążać niepozorny wózeczek z głębokim wokiem, w którym wśród syczącego tłuszczu kotłowały się zgrabne kosteczki. Pan w maseczce wielką drucianą chochlą łowił sześciany, rzucał na tackę, automatycznie pewnym ruchem chlapał na wierzchu kropę brunatnego sosu, okraszał cebulką i voila! To właśnie było słynne cuchnące tofu.

Tak, zjadłam. Raz. Dziękuję za więcej. Smakuje tak jak pachnie, aczkolwiek pod początkowym fetorem zbliżonym do mocno zdezelowanych skarpet z licznymi dodatkami, kryje się chrupko-sprężysta konsystencja ze strzelającymi pęcherzykami, dokładnie takimi jak w Aero albo innej Bąblo-ladzie. Gdyby nie woniało aż tak upiornie, wcinałabym wiadrami, a tak – skończyło się na jednym razie.


Jak cuchnie cuchnące tofu? Oddajmy głos respondentom
 • Wonieje i wygląda jak coś, co wiosną rozrzucałem za pomocą traktora na polach moich rodziców (Guillame z Belgii)
 • Kojarzy się z latem i wyjazdem na łono natury. Konkretnie… Na przykład jezioro, dzika przyroda, dookoła krzaki i brak toi-toiów, więc ludzie załatwiają swoje biznesy z krzaczkach, a potem ostro świeci tam słońce… i to jest właśnie TEN fetor, który płoszy wszystko w promieniu kilometra (Ralf z Niemiec)
 • Trochę zdechłym kotem, a trochę kwasem, i jeszcze trochę jakby kocim moczem (Anastazja z Rosji)
 • Trupiarnią zalatuje… Takimi zwłokami dwa do cztery tygodnie (Alexander z Austrii)
 • Wali gorzej niż moje skarpetki po meczu (Jared, rugbysta z Kaliforni)
Potwierdzam – „zapach” czou dofu/chou doufu/stinky tofu to swoista, rozpoznawalna w ułamku sekundy kombinacja – niesprzątanej latryny, kwasu żołądkowego, mocno nieświeżych stóp i rozkładającej się materii organicznej…
Ogólnie rzecz biorąc, obcokrajowcy z rzadka zbliżają się do osobliwie cuchnącej kosteczki na tyle, by spróbować ją zjeść, nawet gdy na nosie zaciśnie się spinacz. Ale… w zeszłym roku pewna niemiecka weganka ortodoksyjna karmiła się owym rarytasem niemal co dzień, wnosząc do akademika ruchomą strefę skażenia biochemicznego w postaci reklamówki wypchanej podsmażonym, chrupiącym serkiem sojowym poddanym obróbce. Z kolei Tajwańczycy czou dofu lubią i konsumują – jak my kefir, ogórki kiszone, kapuchę z beczki, śledzie, flaki i inne specjały polskiej kuchni. Minusem jest to, iż fetor pokonsumpcyjny utrzymuje się dość długo, a nawet wżera w ściany… I idziesz jeść kaczkę, a spod tynku atakuje cię – wegetariańska zemsta! Rozmawiasz z Tajwańczykiem, a spod maski unosi się odorek trupio-serkowy, i już wiesz, że wczoraj kolega wcinał przy świątyni lub na nightmarkecie szybką przekąseczkę na odgonienie komarów…
Skąd wzięło się śmierdzące tofu?
Legenda mówi, iż -dawno dawno temu w Chinach żył sobie niejaki pan Wang, dokładniej – Wang ZiHe. Ów Wang ZiHe, oblawszy egzaminy zaliczające w poczet urzędników państwowych, musiał się jakoś utrzymać, bo rodzina odcięła mu kranik z pomocą finansową w ramach okazywania dezaprobaty. Cóż mógł zrobić biedny studencina? Intelektualista, więc do kopania dołów się nie nadawał… Kupiectwo i kuglarstwo wymaga pewnych umiejętności, które niestety nie dostały się mu w pakiecie… Zajął się wobec tego- kramarzeniem i branżą spożywczą, czyli zaczął rozprowadzać produkt podstawowy na chińskiej prowincji – wysokobiałkowy twaróg sojowy. Niestety, szybko okazało się, że jako sprzedawca odnosi sukcesy z tymi na niwie nauki… Cóż robić? Trzeba było wracać, pokajać się przed rodziną i dać się solidnie wyszydzić w nadziei na kolejną szansę. Aby jedzonko się nie zmarnowało, pociął WangZiHe całą hałdę śnieżnobiałego tofu na małe kosteczki i upchał do glinianych słoi, po czym wyruszył… Po drodze głód zajrzał mu w oczy -i postanowił naruszyć zalakowane zapasy wysokobiałkowego przetworu sojowego… Po otwarciu słoja – niemal padł, powalony fetorem emitowanym przez zielono-brunatną masę, ale – głodny student zje wszystko, więc ostrożnie uszczknął kawałeczek, który okazał się wyborny! I tak oto Wang Zi He olał karierę urzędniczą, a zajął się handlem cuchnącą nowinką, której smak szybko pokochali Chińczycy…
PS. Zbieram zamówienia od odważnych, może uda mi się trochę tego specjału przemycić do Polski i Straż Graniczna mnie nie zgarnie jako bio-terrorysty?

1 komentarz do Najsłynniejsze danie Tajwanu

 • ~Majia
  Wczoraj pojechałam na plażę.
  Wiało, więc całkiem pusto, tylko autobusy turystyczne stoją na pobliskim parkingu, czekając na hałaśliwych turystów z Chin.
  Idę z parkingu, zawiewa jakimś dzwinym aromatem. Ja marszczę nos, Max wzdycha – co tak cuchnie? Ja- wonieje jakby śmierdzacym tofu… On -no coś ty! Ono pachnie inaczej, tak smakowicie!
  Idziemy dzielnie przez obszar skażony, kryjąc nosy w ręcznikach.
  Max, po dłuższej chwili milczenia – muszę przyznać ci rację. Jednak wali trochę poodobnie, ale to wali obrzydliwie, a stinky tofu jest pyszne.
  Czyli przyznajesz mi rację? W sumie tak, ale pamiętaj że ono jest smaczne!

3 komentarze:

 1. Ja podziękuję za ten wykwintny specjał. Moje podniebienie tego nie przyjmie - chyba że tą drugą stroną :D

  Musisz przyznać że ich kuchnia jest mocno ekscentryczna!!

  Zareklamuj coś dobrego, coś czego możemy Ci pozazdrościć że nie jest nam dane tego skosztować. Bo puki co durany i tofu nie należą do rarytasów wpasowujących się w nasze gusta.

  Czasem Ci zazdroszczę że masz możliwości poznawania innego świata, ale tym razem Ci współczuje!! - Zapłacili Ci żebyś to skosztowała!?!?!?! Ja bym rzuciła pawiem (sorry za zwrot) na samą myśl o możliwej konsumpcji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fakt fetor podobny do latryny. Raz w pekinie bylo mi dane znalezc sie w poblizu. Bylam ciekawa kto jest w stanie to zjesc ale nie widzialam zeby sie jakies szczegolne kolejki ustawialy....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D Haha, ja zjadłam - dwa razy. Raz, dla spróbowania. Drugi - aby się przekonać na 100% że to co mi zaserwowano, nie było zepsute, kiepsko przyrządzone itp itd, tylko - to faktycznie smakuje tak jak śmierdzi...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...